Recent

% | $
Quotes you view appear here for quick access.

MGM Resorts International Message Board

  • dukeofearl327 dukeofearl327 Aug 1, 2013 8:54 PM Flag

    Teaching math to the bashers

    Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl took my $2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. Why do I tell you this?

    Because of the evolution in teaching math since the 1950s:

    1. Teaching Math In 1950s
    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit ?

    2. Teaching Math In 1960s
    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

    3. Teaching Math In 1970s
    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

    4. Teaching Math In 1980s
    A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20 ..

    5. Teaching Math In 1990s
    A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok.)

    6. Teaching Math In 2000s
    If you have special needs or just feel you need assistance because of race, color, religion, sex, sexual orientation, age, childhood memories, criminal background, then don't answer and the correct answer will be provided for you. There are no wrong answers.

    7. Teaching Math In 2011
    Un hachero vende una carrtada de madera para 100 pesos. El costo de la producciones es 80 pesos. Cuanto dinero ha hecho?

    Sentiment: Strong Buy

    SortNewest  |  Oldest  |  Most Replied Expand all replies
 
MGM
20.51+0.31(+1.53%)May 22 4:00 PMEDT