Recent

% | $
Quotes you view appear here for quick access.

Yamana Gold, Inc. Message Board

  • ggray1956 ggray1956 Jan 25, 2013 10:47 AM Flag

    If Yamana?

    If Yamana was able to mine an ounce of Gold for only $220, this stock would be through the roof!!! Where did you hear this? If you heard it from Yamana its got to be a misprint. Usually it cost between $900-1200 ounce.

    SortNewest  |  Oldest  |  Most Replied Expand all replies
    • Let's clarify this cost topic:

      "ALL IN" sustaining cash cost for 2013 is projected at just BELOW $800/oz.

      This includes the cost of by-products, sustaining capital, corporate G&A and exploration expense!

      After the sale of by-products, the cash cost for all of 2012 was $245 per GEO.

      That is part of the reason this company is so attractive to investors who do some due-dilligence.

      Sentiment: Strong Buy

    • The ~$220/oz figure is the "cash cost" to mine gold (Yamana). That's the total operating costs minus the value of other metals recovered (silver, zinc, lead, nickel, etc.) divided by the number of gold ounces recovered. This number is provided in the Yamana earnings reports.

      That number is NOT the "all in" costs of exploration, mine development, etc. to get to the point where you're "operating." Yes, the all in costs are more like $1200/oz. If gold goes below that point, then you'll see exploration and new development get curtailed big time, and the mines will go into coast mode where they cut costs and only mine their best deposits (least cost/oz). This is what happened in the 1990's & early 2000's.

    • it uses the metal byproducts within its ore to come up with the low figure, but it is true.

    • sportyk20@sbcglobal.net sportyk20 Jan 25, 2013 11:23 AM Flag

      Try a little over 400 dollars on average, shortie!

      Sentiment: Strong Buy

      • 1 Reply to sportyk20
      • I have had this since the 4$ mark but the costs are well over 1000 as the cash costs dont count equipment costs or exploration costs!
        With out the by products it would lose money!
        Copper silver and so forth!
        Truth hurts but the facts are the facts!
        Just like hecla cant make money on silver at 31$ an ounce but yet their cash costs are 2-4$ an ounce!
        Long here with no skin in the game as all remaining shares are free!Sold the cash cost ones at 13$ over 2 years ago or their abouts!glps this will be 20$ by year end!

 
AUY
3.83-0.10(-2.54%)Apr 24 4:02 PMEDT