First Person: My Healthier Lifestyle Is Allowing Me to Splurge

Yahoo Contributor Network

In the quest for a healthier lifestyle I will admit that I did splurge a little. My family is on a pretty tight budget, but there are ways for me to fit in what I needed in order to be successful. This journey began about a month ago and since purchasing these items, I have not had one regret. These are the splurges, and how much they cost me.

New running/walking shoes

I haven't owned a pair of "gym" shoes in a very long time. If I could wear flip flops year-round, I would. These were needed in order to support my walking routine, and to keep my feet from feeling the pain of walking long distances in flip-flops. By pure luck I found a pair of lightweight, brand name shoes at a store for $25. They fit perfectly and do the job I need them to do.

Good food

I plan my week out before heading to the grocery store. There are certain fruits and vegetables I like more than others, but they sometimes are on the pricey side. In order to get the best of both worlds, I allow myself to purchase these things in moderation and use them as a treat. Each week I spend $5 on special foods for myself. This ranges from avocados to microwaveable dinners. When I am feeling like I need an extra pick-me-up, these are my comfort foods. While $20 a month may seem like an unnecessary splurge, I am willing to justify it into my budget.

Digital Scale

I am one that likes to see progress in numbers. I had been using a scale that had a spinning plate inside with numbers written on it. It wasn't clear enough to show the difference between losing a pound or a half a pound and it began to frustrate me. On an outing to our local big box store, I found a digital scale on sale. I paid $20 for it on sale and the retail price was $35. The brand is a well-known one, so I am confident this was a good choice. I am definitely able to see my progress on this scale, and it makes the money spent incredibly worth it.

After everything is said and done, I spent $45 on two items that I will continue to use at least once a week. They have already paid for themselves with the progress I have made since purchasing them. I will be spending $20 a month continuously for my snack items, but they are worth it to me.

*Note: This was written by a Yahoo! contributor. Do you have a personal finance story that you'd like to share? Sign up with the Yahoo! Contributor Network to start publishing your own finance articles.

More from this contributor

First Person: I Am Willing to Spend More for Good Customer Service

First Person: Being an 'Extreme Cheapskate' Is Not for Me

First Person: We Spent $19,000 on Rent Instead of Buying a House

Rates

View Comments (1)