Top Youth Volunteers in Each State Selected in 19th Annual National Awards Program

102 student volunteers earn $1,000 awards, silver medallions and trip to nation’s capital

Business Wire

WASHINGTON--(BUSINESS WIRE)--

Some took a stand against bullying. Others led efforts to feed the hungry. Many provided support to veterans of the U.S. armed forces and comfort to the homeless.

Those are just some of the stories of the 102 youth volunteers – two from each state and the District of Columbia – who today were named State Honorees by The Prudential Spirit of Community Awards, a nationwide program honoring students in grades 5-12 for outstanding volunteer service. The awards program, now in its 19th year, is conducted by Prudential Financial in partnership with the National Association of Secondary School Principals (NASSP).

Each of the 102 State Honorees will receive $1,000, an engraved silver medallion and an all-expense-paid trip in early May to Washington, D.C. for four days of national recognition events. During the trip, 10 of them will be named America’s top youth volunteers of 2014.

In addition to the State Honorees, the program’s judges recognized 234 students nationwide as Distinguished Finalists for their impressive community service activities. Each will receive an engraved bronze medallion. More than 500 other applicants were awarded Certificates of Excellence for their volunteer work. (See attached list of State Honorees and Distinguished Finalists.)

Many of this year’s State Honorees and Distinguished Finalists were recognized for their innovative efforts to collect spare food, school supplies and other essentials to donate to people in need. A number of these top youth volunteers led efforts to feed the hungry through community gardening, and many more created programs to help other young people succeed in school or overcome difficult personal circumstances.

Learn about the volunteer activities of each State Honoree and Distinguished Finalist at http://spirit.prudential.com.

“We applaud each of these young people for their exemplary volunteer service,” said Prudential Chairman and CEO John Strangfeld. “They use their time and talents to make a meaningful difference in their communities, and we hope their example inspires others to do the same.”

“By going above and beyond in their volunteer service, these students have brought positive change to communities across the country,” said JoAnn Bartoletti, executive director of NASSP. “Congratulations to each and every one of them on this well-deserved honor.”

About The Prudential Spirit of Community Awards

The Prudential Spirit of Community Awards represents the United States’ largest youth recognition program based solely on volunteer service. All public and private middle level and high schools in the country, as well as all Girl Scout councils, county 4-H organizations, American Red Cross chapters, YMCAs and HandsOn Network affiliates, were eligible to select a student or member for a local Prudential Spirit of Community Award. These Local Honorees were then reviewed by an independent judging panel, which selected State Honorees and Distinguished Finalists based on criteria including personal initiative, effort, impact and personal growth.

While in Washington, D.C., the 102 State Honorees – one middle level and one high school student from each state and the District of Columbia – will tour the capital’s landmarks, meet top youth volunteers from other parts of the world, attend a gala awards ceremony at the Smithsonian’s National Museum of Natural History, and visit their congressional representatives on Capitol Hill. On May 5, 10 of the State Honorees – five middle level and five high school students – will be named America’s top youth volunteers of 2014. These National Honorees will receive additional $5,000 awards, gold medallions, crystal trophies and $5,000 grants from The Prudential Foundation for nonprofit charitable organizations of their choice.

Since the program began in 1995, more than 100,000 young volunteers have been honored at the local, state and national level. The program also is conducted by Prudential subsidiaries in Japan, South Korea, Taiwan, Ireland, India and China. In addition to granting its own awards, The Prudential Spirit of Community Awards program also distributes President’s Volunteer Service Awards to qualifying Local Honorees on behalf of President Barack Obama.

About NASSP

The National Association of Secondary School Principals (NASSP) is the leading organization of and national voice for middle level and high school principals, assistant principals, and all school leaders from across the United States and more than 36 countries around the world. The association connects and engages school leaders through advocacy, research, education, and student programs. NASSP advocates on behalf of all school leaders to ensure the success of each student and strengthens school leadership practices through the design and delivery of high quality professional learning experiences. Reflecting its long-standing commitment to student leadership development, NASSP administers the National Honor SocietyNational Junior Honor SocietyNational Elementary Honor Society, and National Association of Student Councils. For more information about NASSP, located in Reston, VA, visit www.nassp.org.

About Prudential Financial

Prudential Financial, Inc. (PRU), a financial services leader, has operations in the United States, Asia, Europe, and Latin America. Prudential’s diverse and talented employees are committed to helping individual and institutional customers grow and protect their wealth through a variety of products and services, including life insurance, annuities, retirement-related services, mutual funds and investment management. In the U.S., Prudential’s iconic Rock symbol has stood for strength, stability, expertise and innovation for more than a century. For more information, please visit www.news.prudential.com.

Editors: For full-color pictures of the Spirit of Community Awards program logo and medallions, click here: http://bit.ly/Xi4oFW

The Prudential Spirit of Community Awards

2014 State Honorees and Distinguished Finalists

 

Alabama

 

State Honorees:

Kimya Loder, 18, Jefferson County International Baccalaureate School, Irondale

Laura Grace Henry, 11, Prattville Christian Academy, Prattville

 

Distinguished Finalists:

Ashley Archer, 18, Decatur High School, Decatur
Laure Bender, 17, The Altamont School, Birmingham

Mary-McClain Colgrove, 13, Demopolis Middle School, Demopolis

Constance Howard, 17, Vestavia Hills High School, Vestavia Hills

 

Alaska

 

State Honorees:

Katherine Dolma, 18, Homer High School, Homer
Leah Smith, 13, Colony Middle School, Palmer
 

Distinguished Finalists:

Ellie Hakari, 17, Colony High School, Palmer
Jessica Roper, 18, Kenai Central High School, Kenai
 

Arizona

 

State Honorees:

Vedant Lahoti, 16, Desert Mountain High School, Scottsdale

Tegan Homol, 12, home school, Casa Grande

 

Distinguished Finalists:

Robert Brown, 17, Northpoint Expeditionary Learning Academy, Prescott

Lindsey Chew, 17, Hamilton High School, Chandler
Alex Dahlmann, 18, Chaparral High School, Scottsdale

Mackenzie Fritz, 17, Ironwood Ridge High School, Oro Valley

Manu Kondapi, 17, Horizon Honors High School, Phoenix
Rajet Vatsa, 17, Brophy College Preparatory, Phoenix
 

Arkansas

 

State Honorees:

Rachel Deeds, 16, Haas Hall Academy, Fayetteville
Riley Strube, 10, Cabot Middle School South, Cabot
 

Distinguished Finalists:

Sam Harris, 17, Greenbrier High School, Greenbrier

Preston Hyatt, 10, Eureka Springs Middle School, Eureka Springs

Kaylee Laster, 17, Pea Ridge High School, Pea Ridge

Raygan Sylvester, 17, North Little Rock High School, North Little Rock

 

California

 

State Honorees:

Jessica Bird, 18, Sacred Heart Preparatory, Atherton
Claudia Moysset, 13, Harvard-Westlake School, Los Angeles
 

Distinguished Finalists:

Miguel Aldrete, 13, Rancho Del Rey Middle School, Chula Vista

Lulu Cerone, 14, The Archer School for Girls, Los Angeles
Jonas Corona, 10, The New City School, Long Beach
Liam Hession, 18, Junipero Serra High School, San Mateo
Divya Manthena, 16, La Reina High School, Thousand Oaks
Max Mazur, 18, Cardinal Newman High School, Windsor
Grace O'Brien, 16, Tesoro High School, Las Flores
Daniel Rosenthal, 17, Maria Carrillo High School, Santa Rosa
Preetam Soundararajan, 17, Francis Parker School, San Diego

Kiran Sridhar, 16, Lick-Wilmerding High School, San Francisco

 

Colorado

 

State Honorees:

Virginia "Ginny" Creager, 18, Frederick Senior High School, Frederick

Eric Bear, 14, YMCA of Metro Denver, Denver
 

Distinguished Finalists:

Rohit Gupta, 17, Grandview High School, Aurora
Navya Roy, 17, Rock Canyon High School, Highlands Ranch
Patrick Ryan, 17, Greeley Central High School, Greeley
Jennifer Steiner, 18, Legend High School, Parker
 

Connecticut

 

State Honorees:

Alec Gewirtz, 18, Hopkins School, New Haven
David Albright, 13, St. Mary School, Milford
 

Distinguished Finalists:

Junhui Liu, 18, Choate Rosemary Hall, Wallingford
Samantha Petersen, 16, Petersen Homeschool, South Windsor
Nisha Rajamohan, 16, Waterford High School, Waterford
Michael Rosamilia, 18, Ridgefield High School, Ridgefield
 

Delaware

 

State Honorees:

Julia Murphy, 17, Newark High School, Newark
Natalie Onesi, 14, Ursuline Academy, Wilmington
 

Distinguished Finalists:

Sarah Bell, 18, Sussex County 4-H, Georgetown
Marius Sander, 16, St. Thomas More Academy, Magnolia
 

District of Columbia

 

State Honorees:

Sydney Kamen, 17, Georgetown Day School, Washington, D.C.

Maxine Bailey, 13, Holy Trinity School, Washington, D.C.
 

Distinguished Finalists:

Janae Morgan, 18, Washington Mathematics Science Technology Public Charter High School, Washington, D.C.

Tania Perez, 17, Capital City Public Charter School, Washington, D.C.

 

Florida

 

State Honorees:

Zachary Bonner, 16, Hillsborough Education Foundation, Tampa

Michael Stolzenberg, 14, Pine Crest School, Fort Lauderdale
 

Distinguished Finalists:

Marc Berson, 18, Freedom High School, Tampa
Celeste Felix, 15, Poinciana High School, Kissimmee

Keli Hodges, 17, Alexander W. Dreyfoos School of the Arts, West Palm Beach

N'Jhari Jackson, 11, The Paideia School of Tampa Bay, Tampa

Eve Moll, 15, St. Thomas Aquinas High School, Ft. Lauderdale

Thomas Ponce, 13, South Seminole Middle School, Casselberry

Leia Schwartz, 17, Coral Reef Senior High School, Miami
Randall Slapikas, 14, HandsOn Broward, Lauderhill
 

Georgia

 

State Honorees:

Colin Humble, 18, Walton High School, Marietta

Remington Youngblood, 12, Riverwatch Middle School, Suwanee

 

Distinguished Finalists:

Alyssa Howard, 14, Crabapple Middle School, Roswell

Lauren Ladouceur, 16, Girl Scouts of Greater Atlanta, Mableton

Nina Manuel, 15, Unity Christian School, Rome
Madison Murphy, 17, Peachtree Ridge High School, Suwanee
Haley Patterson, 17, YMCA of Rome Floyd County, Rome
Rachel Van Dyke, 18, Lambert High School, Suwanee
 

Hawaii

 

State Honorees:

Kayla Kawamura, 17, Hanalani Schools, Mililani
Hannah Button, 14, Trinity Lutheran School, Wahiawa
 

Distinguished Finalists:

Gary Calzada, 18, Oahu County 4-H, Wahiawa
Kimberly Uehisa, 16, Island Pacific Academy, Kapolei
 

Idaho

 

State Honorees:

Cameron Kirk, 17, Lewiston High School, Lewiston
John Mangum, 14, Snake River Junior High School, Blackfoot
 

Distinguished Finalists:

Tracen Mangum, 11, Snake River Middle School, Blackfoot
Hope Newman, 15, Post Falls High School, Post Falls
 

Illinois

 

State Honorees:

Jasmine Babers, 18, Rock Island High School, Rock Island
Mackenzie Scott, 14, Zion Lutheran School, Belleville
 

Distinguished Finalists:

Misha Ahmad, 17, Auburn High School, Rockford
Peter Chung, 17, Barrington High School, Barrington
Emily Laughead, 15, Giving DuPage, Wheaton

Varun Medhal, 18, Adlai E. Stevenson High School, Lincolnshire

Jenna Metcalfe, 16, Eureka High School, Eureka

Mishika Narula, 17, Highland Park High School, Highland Park

Courtney Quigley, 17, Barrington High School, Barrington
Talia Worth, 17, Deerfield High School, Deerfield
 

Indiana

 

State Honorees:

Shanze Tahir, 16, Zionsville Community High School, Zionsville

Mariah Reynolds, 15, Dearborn County 4-H, Aurora
 

Distinguished Finalists:

Joseph Hilty, 13, East Jay County Middle School, Portland
Bailey Meenach, 18, Clarks County 4-H, Marysville
Kendra Mehling, 18, Castle High School, Newburgh
Hannah Midkiff, 18, Brownsburg High School, Brownsburg

Cole Thompson, 18, Western Boone Jr-Sr High School, Thorntown

Taylor Watkins, 18, North Newton Jr/Sr High School, Morocco

 

Iowa

 

State Honorees:

Maria Belding, 18, Pella High School, Pella
Tayvin Schmoll, 13, West Middle School, Sioux City
 

Distinguished Finalists:

Anna Hausler, 18, Volunteer Center of Johnson County, Coralville

Sadie Lewman, 17, Webster County 4-H, Fort Dodge

Tanner Merrifield, 18, Southeast Polk High School, Pleasant Hill

Quinn Wilson, 17, Ankeny High School, Ankeny
 

Kansas

 

State Honorees:

Logan Brown, 18, Free State High School, Topeka
Hannah Thurlby, 12, Harmony Middle School, Overland Park
 

Distinguished Finalists:

Hannah Bergwell, 17, Blue Valley North High School, Overland Park

Megan Keller, 17, Northwest High School, Wichita

Anne Schugart, 17, St. Thomas Aquinas High School, Overland Park

Kinsey Volk, 15, Goodland High School, Goodland
 

Kentucky

 

State Honorees:

Kinsey Morrison, 17, St. Francis High School, Louisville
Morgan Guess, 11, Lone Oak Intermediate School, Paducah
 

Distinguished Finalists:

Hattie Fitzpatrick, 13, Middlesboro Middle School, Middlesboro

Kelsey Mattingly, 18, Rockcastle County High School, Mt. Vernon

Eliza Waller, 18, Lexington Catholic High School, Lexington

Abigail Yarberry, 11, Greathouse/Shryock Traditional Elementary School, Louisville

 

Louisiana

 

State Honorees:

Elijah Evans, 16, Comeaux High School, Lafayette
Madison Waldron, 13, Haughton Middle School, Haughton
 

Distinguished Finalists:

Chase Brouillette, 16, Catholic High School, Baton Rouge
Isabel Caballero, 14, Mount Carmel Academy, New Orleans

Bryttani MacNamara, 15, Sulphur High School, Sulphur

Isaac McFarland, 16, Caddo Parish 4-H, Shreveport
 

Maine

 

State Honorees:

Sarah Caldwell, 16, Falmouth High School, Falmouth
Brianna Jack, 10, Woodland Elementary School, Baileyville
 

Distinguished Finalists:

Zoe Gillies, 18, Cape Elizabeth High School, Cape Elizabeth

Felix Thibodeau, 17, Nokomis Regional High School, Newport

 

Maryland

 

State Honorees:

Yiyi "Jessica" Li, 17, Richard Montgomery High School, Potomac

Ally Salvino, 13, Kingsview Middle School, Germantown
 

Distinguished Finalists:

Shoshana Brody, 15, Baltimore Polytechnic Institute, Baltimore

Rebecca Dobry, 17, Northeast High School, Pasadena
Gretchen Eichelberger, 17, Northern High School, Owings
Emma Gregory, 15, South River High School, Edgewater

Marymargaret O'Neill, 15, St. John's Catholic Prep, Buckeystown

Christiana Sasser, 17, Westminster High School, Westminster
 

Massachusetts

 

State Honorees:

Ellie Burger, 16, Dover-Sherborn High School, Dover
Lindsey Arruda, 11, Somerset Middle School, Somerset
 

Distinguished Finalists:

Marissa Birne, 16, The Rivers School, Weston

Heather Demers, 18, Blackstone Valley Regional Vocational Technical High School, Upton

Ashely Garcia, 17, Westford Academy, Westford
Varoun Gulati, 17, Noble and Greenough School, Dedham
Kylee McCumber, 12, Sky View Middle School, Leominster

Amol Punjabi, 15, Advanced Math & Science Academy Charter School, Marlboro

 

Michigan

 

State Honorees:

Dhivya Sridar, 16, Novi High School, Novi
Lillian Diuble, 11, Manchester Middle School, Manchester
 

Distinguished Finalists:

Bryce Bizer, 16, South Lyon East High School, South Lyon

Qiana Eberly, 17, Jackson Community College/Lenawee Intermediate School District Academy, Adrian

Andy Hsiao, 17, Huron High School, Ann Arbor
Haley Kowalski, 17, Bay City Central High School, Bay City

Alexis Loehfelm, 13, Northern Hills Middle School, Grand Rapids

Alyssa Modrich, 17, St. Clair County 4-H, Port Huron

Molly Pribble, 13, Washtenaw-Lenawee Chapter of the American Red Cross, Ann Arbor

Rachel Stamler-Jonas, 17, The Roeper School, Birmingham
 

Minnesota

 

State Honorees:

Michael Guggenheim, 18, Mounds Park Academy, St. Paul
Mason Stoltz, 14, Central Middle School, Eden Prairie
 

Distinguished Finalists:

Emily Albert-Stauning, 13, Capitol Hill Magnet School, St. Paul

Andrew Floeder, 17, St. Thomas Academy, Mendota Heights
Allison Kanyetzny, 18, Anoka High School, Anoka
Katherine Lundquist, 17, East Ridge High School, Woodbury

Olivia Maccoux, 18, Park Center Senior High School, Brooklyn Park

Amelia Tesdahl, 17, St. Francis High School, St. Francis
 

Mississippi

 

State Honorees:

Reagan Norwood, 17, Biloxi High School, Biloxi
Jonah Holland, 14, Tishomingo County 4-H, Iuka
 

Distinguished Finalists:

Cara Crawford, 18, Jackson Preparatory School, Flowood
Nicholas Myers, 17, Gulfport High School, Gulfport
Anne-Marie Prochaska, 17, American Red Cross Northwest Mississippi Chapter, Oxford

Katelyn Roberts, 18, West Lincoln Attendance Center, Brookhaven

 

Missouri

 

State Honorees:

Samantha Caraway, 18, Kirksville High School, Kirksville
Sarah Eisenman, 13, Ladue Middle School, St. Louis
 

Distinguished Finalists:

Sarah Casteel, 17, Clayton High School, Clayton
August Clark, 18, Marquette High School, Chesterfield
Arthur Hale, 18, Forsyth High School, Forsyth
Joseph Reyes, 18, Dora High School, Dora
Ryan Schweitzer, 18, Hillsboro Senior High School, Hillsboro

Maryn White, 13, Summit Lakes Middle School, Lee's Summit

 

Montana

 

State Honorees:

Nina Gamell, 18, Sentinel High School, Missoula
Abigail Beck, 13, Hamilton Christian Academy, Hamilton
 

Distinguished Finalists:

Jaden Maharg, 18, Helena High School, Helena
McKalistar Rosenbaum, 17, Charlo Schools 7J, Charlo
 

Nebraska

 

State Honorees:

Phoebe Lockhart, 18, Ogallala High School, Ogallala
Audrey Worthing, 13, Elm Creek Schools, Elm Creek
 

Distinguished Finalists:

Morgan Coil, 18, Millard West High School, Omaha
Jessie Harris, 16, Kearney High School, Kearney
 

Nevada

 

State Honorees:

Landrey Fulmer, 17, Desert Oasis High School, Las Vegas

Siena Prenger, 13, St. Elizabeth Ann Seton Catholic School, Las Vegas

 

Distinguished Finalists:

Stephanie Brereton, 17, Girl Scouts of Southern Nevada, Las Vegas

Evan Gong, 17, Nevada Virtual Academy, Las Vegas

Savannah Prenger, 17, Bishop Gorman High School, Las Vegas

Natalie Vaughn, 16, Ed W. Clark High School, Las Vegas
 

New Hampshire

 

State Honorees:

Caroline Carter, 16, St. Thomas Aquinas High School, Dover
Quinn Griffith, 12, Strafford County 4-H, Dover
 

Distinguished Finalists:

Timothy Andrews, 17, Goffstown High School, Goffstown
Elizabeth West, 14, Merrimack Valley High School, Penacook
 

New Jersey

 

State Honorees:

Ashley Craig, 17, High Point Regional High School, Sussex
Jayne McDevitt, 13, Howell Middle School South, Howell
 

Distinguished Finalists:

Benjamin Danzger, 17, Tenafly High School, Tenafly
Caitlin Hanus, 17, Morris Catholic High School, Denville
Adrian Hertel, 17, Princeton High School, Princeton
Brian Meersma, 17, The Community YMCA, Shrewsbury
Matthew Szawaluk, 17, Glen Rock High School, Glen Rock
Nancy Woo, 17, Woodrow Wilson Middle School, Edison
 

New Mexico

State Honorees:

Annika Cushnyr, 17, Bosque School, Albuquerque

Parker Lovesee, 13, New Mexico Virtual Academy, Farmington

 

Distinguished Finalists:

Khirah Burger, 17, Albuquerque High School, Albuquerque

Dalton Wright, 15, Cloudcroft Municipal School District, Cloudcroft

 

New York

 

State Honorees:

Sean Egan, 17, Monsignor Farrell High School, Staten Island
Haley Maier, 11, Orleans County 4-H, Albion
 

Distinguished Finalists:

Nicholas Courtney, 17, St. Joseph's Collegiate Institute, Buffalo

Brooke DiPalma, 17, West Islip Senior High School, West Islip

Camille Marshall, 17, Ogdensburg Free Academy, Ogdensburg

Akash Mehta, 16, Saint Ann's School, Brooklyn

Jessica Penna, 18, St. Anthony's High School, South Huntington

Caroline Pennacchio, 15, Briarcliff High School, Briarcliff Manor

Brook Peters, 17, McBurney YMCA, New York

Pascale Stain, 17, Girl Scouts of Northeastern New York, Albany

 

North Carolina

 

State Honorees:

Molly Paul, 15, Saint Mary's School, Raleigh
Leanne Joyce, 14, Grey Culbreth Middle School, Chapel Hill
 

Distinguished Finalists:

Andrew Distell, 18, The Fayetteville Academy, Fayetteville

Madison Drouin, 13, Liberty Preparatory Christian Academy, Mooresville

Avery Faucette, 17, Charlotte Catholic High School, Charlotte

Rachel Hopkins, 15, Girl Scouts-North Carolina Coastal Pines, Raleigh

Sloane Pfaff, 16, West Carteret High School, Morehead City
Emily Shuford, 14, East Burke High School, Connelly Springs
 

North Dakota

 

State Honorees:

Joanna Larson, 17, New Rockford-Sheyenne High School, New Rockford

Heidi Deplazes, 12, Shanley High-Sullivan Middle School, Fargo
 

Distinguished Finalists:

Hannah Alto, 18, North Star Public School, Cando
Morgan Uriell, 18, Lakota High School, Lakota
 

Ohio

 

State Honorees:

John Lund, 17, William Mason High School, Mason

Sydney Copeland, 14, Herman K. Ankeney Middle School, Beavercreek

 

Distinguished Finalists:

Catherine Bruno, 18, Nordonia High School, Macedonia
Ama Koranteng, 17, New Albany High School, New Albany
Tyler Krebs, 18, St. Edward High School, Lakewood

Monica Nemeth, 17, Shaker Heights High School, Shaker Heights

Kristin Osborne, 17, Girl Scouts of North East Ohio, Macedonia

Morlan Osgood, 15, Loveland High School, Loveland
Rachel Prior, 11, Munroe Elementary School, Tallmadge
Julia Shin, 17, Dublin Jerome High School, Dublin
 

Oklahoma

 

State Honorees:

Ashten Vincent, 17, Edmond North High School, Edmond

Katherine Prior, 13, Girl Scouts Western Oklahoma, Oklahoma City

 

Distinguished Finalists:

Cierra Little Water Fields, 14, Fort Gibson High School, Fort Gibson

Jessica Miller, 18, Wright City High School, Wright City
Erika Vinson, 18, Warner High School, Warner
Kaylee Young, 17, Cleveland County 4-H, Norman
 

Oregon

 

State Honorees:

Christopher Younkins, 18, Westview High School, Portland
Kaylee Graham, 14, Siuslaw Middle School, Florence
 

Distinguished Finalists:

Isabella Head, 13, Ashland Middle School, Ashland
Levi Losli, 16, Country Christian School, Molalla

Victoria Pence, 17, Girl Scouts of Oregon and Southwest Washington, Portland

Abby Williams, 17, Grant High School, Portland
 

Pennsylvania

 

State Honorees:

Alexis Werner, 18, Shaler Area High School, Pittsburgh

Nikolas Toocheck, 10, Hillendale Elementary School, Chadds Ford

 

Distinguished Finalists:

John Armstrong, 18, Downingtown STEM Academy, Downingtown

Calista Frederick-Jaskiewicz, 17, PA Distance Learning Charter School, Wexford

Katherine Hung, 14, Radnor High School, Radnor
Casey Kirwan, 17, Peters Township High School, McMurray
Kristen McGreevy, 18, Hampton High School, Allison Park

Quinn Norris, 13, Academy of Notre Dame de Namur, Villanova

Katelyn Schreckengast, 17, Palmyra Area High School, Palmyra

Elexa White, 13, Seneca Valley Middle School, Harmony
 

Rhode Island

 

State Honorees:

John Perino, 15, Westerly High School, Westerly

Kelly Graziano, 12, Nicholas A. Ferri Middle School, Johnston

 

Distinguished Finalists:

Jocelyn Foraker, 18, Chariho Regional High School, Wood River Junction

Amanda Young, 17, Cranston High School West, Cranston
 

South Carolina

 

State Honorees:

Katie Stagliano, 15, Pinewood Preparatory School, Summerville

Isabella Hixenbaugh, 14, Forestbrook Middle School, Myrtle Beach

 

Distinguished Finalists:

Patrick Gorospe, 18, South Carolina Governor's School for Science and Mathematics, Hartsville

Joseph Kovas, 18, Chester Senior High School, Chester
Nina Srivastava, 17, Spartanburg Day School, Spartanburg

Nicholas Wheeler, 15, Hilton Head Island High School, Hilton Head

 

South Dakota

 

State Honorees:

Nathan Duerre, 17, Webster Area High School, Webster
Dalton Howe, 14, Redfield Jr. High School, Redfield
 

Distinguished Finalists:

Gavin Brucklacher, 18, Philip High School, Philip

Shelby Specht, 13, Harrisburg North Middle School, Sioux Falls

 

Tennessee

 

State Honorees:

Ashlin Wildun, 18, Girl Scouts of Middle Tennessee, Nashville

Ryan Kirst, 15, Carpenters Middle School, Maryville
 

Distinguished Finalists:

Madison Blackstock, 18, Summit High School, Spring Hill
Savannah Blaylock, 17, Central Magnet School, Murfreesboro

Alexandra Christopoulos, 17, Hardin Valley Academy, Knoxville

Carrie Deese, 17, Brentwood High School, Brentwood
Hannah Denson, 17, Rossview High School, Clarksville

Samantha Laubacher, 18, Blackman High School, Murfreesboro

 

Texas

 

State Honorees:

Sarita Damaraju, 15, W.B. Ray High School, Corpus Christi

William Lourcey, 11, Volunteer Center of North Texas, Dallas

 

Distinguished Finalists:

Wilson Clark, 17, Robert E. Lee High School, Midland
Samuel Collins, 17, Robert M. Beren Academy, Houston
Cullen Corr, 15, Episcopal School of Dallas, Dallas
Richmond Dewan, 18, Hyde Park Baptist School, Austin
Hannah Hullender, 18, Arlington High School, Arlington
Ashlynn Martz, 17, Canyon Lake High School, Fischer
Sahil Prakash, 12, Crockett Intermediate, Paris
Emma Scheffler, 18, Carroll Senior High School, Southlake
Bridgit Sillman, 17, Seven Lakes High School, Katy
Kylie Wade, 18, Lamar High School, Arlington
 

Utah

 

State Honorees:

Hailey Daniels, 17, Bonneville High School, Washington Terrace

Luke Hughes, 13, Bountiful Junior High School, Bountiful
 

Distinguished Finalists:

Bonnie Bennett, 18, East High School, Salt Lake City
Abigail Crane, 13, Girl Scouts of Utah, Salt Lake City

Monroe Dauwalder, 17, Utah County Academy of Science, Orem

Landon Weeks, 17, Bonneville High School, Washington Terrace

 

Vermont

 

State Honorees:

Michelle Dreimann, 16, Stratton Mountain School, Stratton Mountain

Richard Diemer, 13, Mater Christi School, Burlington
 

Distinguished Finalists:

Sonia Howlett, 17, Middlebury Union High School, Middlebury

Moriah Post-Kinney, 17, South Royalton Elementary/High School, S. Royalton

 

Virginia

 

State Honorees:

William Thomas, 15, Gonzaga College High School, Washington

Tomas Nichols, 12, H. H. Poole Middle School, Stafford
 

Distinguished Finalists:

Katelyn Blakely, 18, Osbourn Park High School, Manassas

Taylor Campbell, 17, Stonewall Jackson High School, Manassas

Jenna Crumley, 13, Kemps Landing Magnet School, Virginia Beach

Sandra Edwards-Thro, 18, York High School, Yorktown
Davina Seoparsan, 17, J. R. Tucker High School, Henrico

Taylor Wichtendahl, 17, First Colonial High School, Virginia Beach

 

Washington

 

State Honorees:

Jessie Swofford, 18, Curtis Senior High School, University Place

Mia Nguyen, 13, Alderwood Middle School, Lynnwood
 

Distinguished Finalists:

Katelyn Dolan, 17, Central Valley High School, Spokane Valley

McKinley Goble, 18, home school, Tacoma
Dansil Green, 16, Granite Falls High School, Granite Falls

Philip Howard, 17, Central Valley High School, Spokane Valley

Austin Schuver, 17, Enumclaw High School, Enumclaw

Carolyn Van Der Meulen, 17, United Way of Snohomish County, Everett

 

West Virginia

 

State Honorees:

Katie Cowie, 17, Cabell Midland High School, Ona
Olivia Smith, 14, Wood County 4-H, Parkersburg
 

Distinguished Finalists:

Kristen Falconi, 14, University High School, Morgantown

Peter Welcker, 17, Parkersburg South High School, Parkersburg

 

Wisconsin

 

State Honorees:

Patrick O'Grady, 18, Marquette University High School, Milwaukee

Ted Colwell, 13, Friess Lake School, Hubertus
 

Distinguished Finalists:

Jamie Holm, 15, Regis High School, Eau Claire
Noah Katz, 17, Whitefish Bay High School, Whitefish Bay

Rachel Ley, 17, Stevens Point Area Senior High, Stevens Point

Emma Paulson, 18, Brookfield Academy, Brookfield

Katharine Rhoten, 15, Eau Claire Memorial High School, Eau Claire

Jessica Yost, 17, Arrowhead Union High School, Hartland
 

Wyoming

 
State Honorees:
Julia Harris, 18, Green River High School, Green River
Caleb Sabatka, 12, Dubois Elementary/Middle School, Dubois
 
Distinguished Finalists:
Wyatt Hank Rauterkus, 16, Lincoln County 4-H, Afton
Jessica Woodford, 17, Star Valley High School, Afton
 

For more information on Prudential Spirit of Community Awards State Honorees and Distinguished Finalists, visit http://spirit.prudential.com.

Contact:
Prudential Financial
Harold Banks, 973-802-8974 or 973-216-4833
harold.banks@prudential.com

Rates

View Comments (0)