U.S. Markets closed

World Cup 2018 schedule: Final, fixtures, latest results, kick-off times and venues in Russia

Sports Staff

The 2018 World Cup is nearly at an end.

We've reached the final after two dramatic semi-final match-ups. France are there after seeing off Belgium in a nervy last four clash in St Petersburg and they will play Croatia after Mario Mandzukic's goal sent England home empty handed.

The final will take place in Moscow's Luzhniki Stadium on Sunday June 15.

Groups

Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay

Group B: Portugal, Spain, Morocco, Iran

Group C: France, Australia, Peru, Denmark

Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria

Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia

Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea

Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England

Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan

Schedule

GROUP STAGE
Date Match Venue Kick-off (BST)
Thursday June 14 Russia 5-0 Saudi Arabia (A) Moscow (Luzhniki) 4pm
Friday June 15 Egypt 0-1 Uruguay (A) Ekaterinburg 1pm
Friday June 15 Morocco 0-1 Iran (B) St Petersburg 4pm
Friday June 15 Portugal 3-3 Spain (B) Sochi 7pm
Saturday June 16 France 2-1 Australia (C) Kazan 11am
Saturday June 16 Argentina 1-1 Iceland (D) Moscow (Spartak) 2pm
Saturday June 16 Peru 0-1 Denmark (C) Saransk 5pm
Saturday June 16 Croatia 2-0 Nigeria (D) Kaliningrad 8pm
Sunday June 17 Costa Rica 0-1 Serbia (E) Samara 1pm
Sunday June 17 Germany 0-1 Mexico (F) Moscow (Luzhniki) 4pm
Sunday June 17 Brazil 1-1 Switzerland (E) Rostov-on-Don 7pm
Monday June 18 Sweden 1-0 South Korea (F) Nizhny Novgorod 1pm
Monday June 18 Belgium 3-0 Panama (G) Sochi 4pm
Monday June 18 Tunisia 1-2 England (G) Volgograd 7pm
Tuesday June 19 Colombia 1-2 Japan (H) Saransk 1pm
Tuesday June 19

Poland 1-2 Senegal (H)

Moscow (Spartak)

4pm
Tuesday June 19 Russia 3-1 Egypt (A) St Petersburg 7pm
Wednesday June 20 Portugal 1-0 Morocco (B) Moscow (Luzhniki) 1pm
Wednesday June 20 Uruguay 1-0 Saudi Arabia (A) Rostov-on-Don 4pm
Wednesday June 20 Iran 0-1 Spain (B) Kazan 7pm
Thursday June 21 Denmark 1-1 Australia (C) Samara 1pm
Thursday June 21 France 1-0 Peru (C) Ekaterinburg 4pm
Thursday June 21 Argentina 0-3 Croatia (D) Nizhny Novgorod 7pm
Friday June 22 Brazil 2-1 Costa Rica (E) St Petersburg 1pm
Friday June 22 Nigeria 2-0 Iceland (D) Volgograd 4pm
Friday June 22 Serbia 1-2 Switzerland (E) Kaliningrad 7pm
Saturday June 23 Belgium 5-2 Tunisia (G) Moscow (Spartak) 1pm
Saturday June 23 South Korea 1-2 Mexico (F) Rostov-on-Don 4pm
Saturday June 23 Germany 2-1 Sweden (F) Sochi 7pm
Sunday June 24 England 6-1 Panama (G) Nizhny Novgorod 1pm
Sunday June 24 Japan 2-2 Senegal (H) Ekaterinburg 4pm
Sunday June 24 Poland 0-3 Colombia (H) Kazan 7pm
Monday June 25 Uruguay 3-0 Russia (A) Samara 3pm
Monday June 25 Saudi Arabia 2-1 Egypt (A) Volgograd 3pm
Monday June 25 Spain 2-2 Morocco (B) Kaliningrad 7pm
Monday June 25 Iran 1-1 Portugal (B) Saransk 7pm
Tuesday June 26 Denmark 0-0 France (C) Moscow (Luzhniki) 3pm
Tuesday June 26 Australia 0-2 Peru (C) Sochi 3pm
Tuesday June 26 Nigeria 1-2 Argentina (D) St Petersburg 7pm
Tuesday June 26 Iceland 1-2 Croatia (D) Rostov-on-Don 7pm
Wednesday June 27 South Korea 2-0 Germany (F) Kazan 3pm
Wednesday June 27 Mexico 0-3 Sweden (F) Ekaterinburg 3pm
Wednesday June 27 Serbia 0-2 Brazil (E) Moscow (Spartak) 7pm
Wednesday June 27 Switzerland 2-2 Costa Rica (E) Nizhny Novgorod 7pm
Thursday June 28 Japan 0-1 Poland (H) Volgograd 3pm
Thursday June 28 Senegal 0-1 Colombia (H) Samara 3pm
Thursday June 28 England 0-1 Belgium (G) Kaliningrad 7pm
Thursday June 28 Panama 1-2 Tunisia (G) Saransk 7pm
LAST 16
Saturday June 30 France 4-3 Argentina (Match 50) Kazan 3pm
Saturday June 30 Uruguay 2-1 Portugal (Match 49) Sochi 7pm
Sunday July 1 Spain 1-1 (3-4) Russia (Match 51) Moscow 3pm
Sunday July 1 Croatia 1-1 (3-2) Denmark (Match 52) Nizhny Novgorod 7pm
Monday July 2 Brazil 2-0 Mexico Samara 3pm
Monday July 2 Belgium 3-2 Japan (Match 54) Rostov-on-Don 7pm
Tuesday July 3 Sweden 1-0 Switzerland (Match 55) St Petersburg 3pm
Tuesday July 3 Colombia 1-1 England (3-4) (Match 56) Moscow (Spartak) 7pm
QUARTER-FINALS
Friday July 6 Uruguay 0-2 France (57) Nizhny Novgorod 3pm
Friday July 6 Brazil 1-2 Belgium (58) Kazan 7pm
Saturday July 7 Sweden 0-2 England (60) Samara 3pm
Saturday July 7 Russia 2-2 (3-4) Croatia (59) Sochi 7pm
SEMI-FINALS
Tuesday July 10 France 1-0 Belgium St Petersburg 7pm
Wednesday July 11 Croatia 2-1 England (AET) Moscow (Luzhniki) 7pm
THIRD-PLACE PLAY-OFF
Saturday July 14 Belgium 2-0 England St Petersburg 3pm
FINAL
Sunday July 15 France 4-2 Croatia Moscow (Luzhniki) 4pm